Co si mám vzít s sebou na první návštěvu do poradny?

white-blank-notebook-733857

Je vhodné, aby si klient několik dní zapisoval, co snědl a vypil, pokud možno i odhadnout množství snědeného jídla. Tento jídelníček nám pomůže při konzultaci zhodnotit dosavadní stravovací návyky. Pokud máte k dispozici nedávné výsledky laboratorního vyšetření krve, můžete jej s sebou přinést na konzultaci. Důležitá je především hladina cholesterolu, krevních tuků a glukózy v krvi.

Jak začít?

Každý klient je jiný a vyžaduje odlišný přístup.

  • Často se klienti poprvé objednají na měření složení těla s interpretací a podle výsledků a představ klienta se v rámci této krátké konzultace domluvíme, jaký další postup bude pro klienta nejvýhodnější.
  • Jako tzv. startovací může posloužit i hodinová výživová konzultace. Některým klientům stačí si pouze některé věci vyjasnit, případně si koupí tzv. variantní jídelníček a dále si redukci vedou sami a chodí pouze na tzv. rychloměření, aby hlídali, že směřují ke svému cíli.
  • Někteří klienti vyžadují intenzivnější nutriční péči a bude potřeba více konzultací a koupí si tedy rovnou některý ze zvýhodněných balíčků, případně si nechají sestavit individuální výživový plán nebo jídelníček ušitý jim na míru. Jídelníčky doporučuji pouze pro některé klienty, kteří za sebou mají již více neúspěšných pokusů o hubnutí a mají tak zpomalený metabolismus (mimo jiné např. po tzv. cambridge dietě, sacharidových vlnách atd.). Pokud víte, že budete mít zájem o nutriční plán, nebo jídelníček na míru, objednejte se prosím rovnou na 2 hodinovou konzultaci. Bez ní nemohu nutriční plán ani jídelníček na míru vytvořit.
  • Nejvíce ze všeho upřednostňuji nutriční poradenství bez nutnosti koupě jídelníčků. Ideální je pracovat s klientem na postupném a individuálním začleňovaní vhodných změn do životosprávy tak, aby dosáhl svých cílů bez potřeby držení se nějakého předepsaného schématu. Pro tuto možnost je nejvhodnější balíček 3 nebo 5 konzultací.

Co můžu očekávat na první schůzce?

Na první schůzce klienta změřím na přístroji InBody a výsledky podrobně vysvětlím. Pomocí dotazníku poté zhodnotíme současný životní styl, shrneme vývoj váhy od dětství a co na hmotnost mělo v průběhu života vliv. Většinu času pak věnujeme současnému jídelníčku a potřebným změnám. Dále se klient rozhodne, zda bude potřebovat podporu v některém z nabízených forem jídelníčků, nebo půjde raději cestou postupných změn (doporučuji).

Co je variantní jídelníček?

Variantní jídelníček je přehledný seznam vhodných jídel a jejich možných kombinací včetně přesných gramáží. Tento jídelníček respektuje váš bazální metabolismus a aktivitu. Nezohledňuje však vaše chutě, zvyklosti atd. Kombinace jídel si s jeho pomocí vytváříte sami. Pokud máte náročnější požadavky na jídelníček, bude potřeba vytvořit jídelníček na míru.

Kdy vás mohu v poradně navštívit?

Schůzky si budeme vždy individuálně domlouvat. Obvykle jsem v poradně mezi 9:00 a 17:00.

Kde schůzky probíhají?

Poradna se nachází na ulici Milíčova č. 21 v Hodoníně.  V domluvený čas Vás budu čekat v poradně.

Budu si muset koupit nějaké výživové doplňky?

Rozhodně ne. Ani vám je nebudu nabízet.

Zaručíte mi, že zhubnu?

Každý organismus je individuální a má i své tempo hubnutí. Doporučená rychlost hubnutí je 0.5 – 1 kg tuku týdně. Toto je dosažitelné a ještě zdravé hubnutí. Někteří jedinci hubnou dokonce o něco rychleji, obzvláště zpočátku. To platí zejména pro lidi s velmi vysokým BMI. Doporučuji však neupínat se na rychlé výsledky a více myslet na to, že Vám jde o dlouhodobé zlepšení Vašeho zdravotního stavu, než jen o zhubnutí. Věřím, že zhubnout může každý člověk trpící nadváhou nebo obezitou, ale cesta k vysněné postavě, je pro každého jinak dlouhá. Většina lidí na sobě vidí výsledky od počátku změny.  Avšak tělo, které má za sebou již několik extrémních diet, reaguje na správně sestavený jídelníček o něco pomaleji a první výsledky mohou přijít až za několik týdnů. To je způsobeno zpomaleným metabolismem a je potřeba toto přechodné období vydržet a přečkat. Metabolismus se však dříve či později vždy rozjede a výsledky se nakonec objeví.

Budu mít při dodržování vašeho jídelníčku hlad?

Všichni mí klienti mají za úkol každý pocit hladu při dodržování jídelníčku zapisovat a při schůzce hlásit, abych mohla individuálně navýšit porce. Takže odpověď zní ne. Mé jídelníčky jsou sestavovány tak, aby k hladovění nedocházelo.

Součástí konzultace je i měření na přístroji InBody. Pro koho toto měření není vhodné?

  • Osoby s kardiostimulátorem se na přístroji měřit nemohou.
  • Dále se nedoporučuje měření u těhotných žen v prvním trimestru.
  • Výsledky měření mohou být u žen ovlivněny také právě probíhajícím menstruačním cyklem.

Jak přístroj InBody pracuje?

Klient si stoupne na přístroj jako na klasickou váhu tak, aby chodidla pokrývaly plochu elektrod. Až se váha ustálí, uchopí do rukou i madlo s dalšími elektrodami a nyní dochází k měření. Zhruba za 15 sekund je měření hotové. Měření na InBody není bolestivé.

Další informace o měření na InBody najdete na stránce o InBody měření.

Bojím se, že zase přiberu.

Pokud se nevrátíte ke svým starým nevhodným stravovacím návykům, nebo neomezíte nějak výrazně pohyb, k návratu hmotnosti, tzv. jojo efektu, by nemělo dojít.

Co si myslíte o lécích na hubnutí?

Klientům žádné doplňky stravy ani léky na hubnutí nedoporučuji a snažím se naopak, aby si mohli jídelníček poskládat z běžně dostupných potravin.

Změříte mi tuk v těle?

Ano. Změříme vám tělesný tuk, viscerální tuk, svalovou hmotu, obsah vody a mnoho dalšího. Více informací viz InBody měření.

Doporučíte mi nějakou formu cvičení?

V průběhu konzultace se věnuji také tělesné aktivitě klientů. Některé sporty se pro počátky hubnutí v zásadě nehodí a to je také tématem našich konzultací.

Chci jen formovat postavu, nemám nadváhu, které služby jsou pro mne vhodné?

Je běžné, že jsou klienti nebo klientky váhově v normě, ale přesto nejsou spokojené s postavou. Pokud není požadavek nezdravě hubené postavy, je ve většině případů možné stravou postavu ve spojení s vhodnou sportovní aktivitou vylepšit.

Poskytujete také konzultace po skype?

Určitě je to možné. Je však dobré zajistit si měření tuku nejlépe na InBody v místě bydliště, abychom věděli, jestli jde hubnutí správným směrem. Případně je možné měření částečně nahradit klasickým vážením a zejména měřením obvodu pasu a boků.

Bojím se, že nemám pevnou vůli, mám hrozně ráda sladké.

Chuť na sladké je ve většině případů skrytý hlad. Chuť na sladké se objevuje často v odpoledních hodinách v případě, že se podcenil energetický příjem dopoledne, případně při přílišném omezování sacharidů (příloh a pečiva). S tím dokáži dobře pracovat. Tak či tak, vyvážený jídelníček lze sestavit i s občasným zařazením kousku čokolády apod.

Služby vaší poradny si nemohu dovolit. Máte pro mě řešení?

Je dobré si uvědomit, že služby poradny jsou často levnější, než běžná návštěva kadeřnictví. V poradně Vám nebudu nabízet žádné doplňky stravy, takže si nemohu dovolit dávat konzultace zdarma nebo za 200 Kč. Pokud má někdo takto nízké ceny, jde většinou o prodej potravinových doplňků. Takové konzultace s prodejem se vám v důsledku několikanásobně prodraží. Pak je na Vás se rozhodnout, za co raději své peníze dáte.